Szlaki w Pieninach
Poznaj najciekawsze szlaki w Pieninach, idealne na piesze i rowerowe wycieczki oraz górskie wędrówki. Spędzając urlop w Szczawnicy, możesz skorzystać z wielu szlaków turystycznych umożliwiających podziwianie najpiękniejszych zakątków w Beskidach i Pieninach.
Różnorodne trasy wycieczkowe
Szlaki górskie w Szczawnicy zapraszają urozmaiconym ukształtowaniem, różnymi stopniami trudności i niezapomnianymi widokami.
Szlak na Trzy Korony i Sokolicę. Te dwa punkty stanowią najwyższe szczyty w Pienińskim Parku Narodowym. Trasa z Krościenka jest bardzo malownicza i przyjemna – mogą się nią wybrać nawet niewprawieni wędrowcy. Rozciąga się z niej widok na Beskid Sądecki, liczne lasy i polany.
Po dojściu do Przełęczy Chwała Bogu już niedaleko do Trzech Koron, trzeba jednak pamiętać, że przed wejściem należy nabyć bilet wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego. Po zdobyciu Trzech Koron możemy dotrzeć na Sokolicę trasą obok Zamku Pienińskiego. Zdobycie obu szczytów zajmie jakieś 6 godzin.
Szlak Niebieski na Przehybę. To trasa bardziej wymagająca, idealna dla doświadczonych piechurów. Przehyba to jeden ze szczytów Beskidu Sądeckiego o wysokości 1175 m n.p.m. Droga na szczyt prowadzi między innymi obok Wodospadu Zaskalnik na Sopotnickim Potoku i dalej przez szczyt Sewerynówki.
Na Przehybie znajduje się schronisko, w którym można odpocząć i zjeść coś ciepłego oraz z jego tarasu podziwiać panoramę Tatr i Pienin. Przejście szlakiem niebieskim zajmie około 3 godziny. Potem warto skierować się na szlak zielony i nim zejść, podziwiając Pieniny w całej rozciągłości.
Piesze i rowerowe szlaki
Dla tych, którzy nie przepadają za wymagającymi wycieczkami w góry, wspaniałą atrakcją okażą się przyjemne szlaki piesze oraz ścieżki rowerowe. Pozwalają niespiesznie podziwiać okolicę i cieszyć się ciszą i spokojem panującymi w różnych zakątkach Pienin.
Trasa pomiędzy Szczawnicą i Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Spacer rozpoczynamy w Szczawnicy Niżnej wzdłuż lewego brzegu Dunajca. Na tej trasie urzeka szum wody płynącej w Dunajcu oraz wysokie ściany skalne.
Ścieżka jest stosunkowo prosta, bez wzniesień, asfaltowa. Wytrwali mogą wydłużyć spacer kierując się w stronę słowackiej wioski Leśnicy asfaltową ścieżką wzdłuż Skał Bystrzyka. Tam można odpocząć w jednej z urokliwych knajpek przy filiżance kawy lub czymś chłodniejszym.
Przełom Dunajca to trasa wciąż niedoceniana, a tak wyjątkowa, zwłaszcza jesienią, gdy można podziwiać ją wśród feerii jesiennych barw. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru i przejechania całej trasy, w krótszym czasie, ale z równie przyjemnymi widokami.
Trasa rowerowa na grzbiet Lubania. Wyprawę rowerową można rozpocząć od Krościenka czerwonym szlakiem pieszym prowadzącym przez Kopią Górkę, Marszałka, Jaworzynę i Średni Groń na Lubań.
Początek trasy jest dość ciężki, droga asfaltowa prowadzi pod górkę. Po ominięciu ostatnich zabudowań Krościenka droga zmienia się w gruntową, bardziej przyjazną i prowadzi na szczyt Kopiej Górki. Dalsza trasa jest bardzo zróżnicowana, częściowo zalesiona i pełna uroczych widoków.
Ze szczytu Średniego Gronia jedziemy dalej szlakiem czerwonym aż do Lubania. Stamtąd można podziwiać panoramę Zalewu Czorsztyńskiego i Tatr. Trasa jest dość wymagająca, ale nie brakuje też fragmentów rekreacyjnych i miejsc idealnych na postój i odpoczynek.